Caulfield Cup

Caulfield Cup

Form Focus' Snapshot History and Archive

Group One Records > Caulfield Cup

1920 Caulfield Cup winner, EURYTHMIC
Trainer: Jack Holt
Jockey: Frank Dempsey

Caulfield Cup:

Snapshot History

  Race
  • With prizemoney of 200 sovereigns (with added sweepstakes of 10 sovereigns per runner), the first Caulfield Cup (over about twelve furlongs) was conducted on Saturday, April 5, 1879.
  • The Cup was conducted again in the Autumn in both 1880 and 1881, the first three editions enjoying only modest success. The Victoria Amateur Turf Club then elected to shift the Cup to the Spring in 1881 (resulting in two Cups being run that year) and conducted its inaugural two-day Caulfield Cup meeting at Caulfield racecourse.
  • With the military occupying Caulfield racecourse during the Second World War, the Cup was conducted at Flemington from 1940 to 1943.
  • Within four decades, prizemoney for the Cup had increased to a total of 4,000 pounds. Today, total stake-money for the race stands at $5 million, double the total stake-money of 2008.
 
 
   Milestones
  • 1879 – the first Caulfield Cup, won by Newminster, owned by Andrew Chirnside
  • 1881 – the Cup conducted twice, Blue Ribbon (Autumn) and Master Avenel (Spring) being the winners
  • 1885 – 16 of the 41 starters fell on the home turn, 13 others being pulled up in the mayhem. Jockey Donald Nicholson lost his life in the worst recorded accident in Australian racing history
  • 1893 – first past the post (Tim Swiveller) disqualified for boring out
  • 1909 – dead heat for first (Aborigine & Blue Book)
  • 1919 – trainer Richard Bradfield prepared the trifecta; Lucknow, Night Watch, Chrome
  • 1943 – race run in two divisions
  • 1943 – longest priced winner, Saint Warden (100/1)
  • 1957 – shortest priced winner, Tulloch (4/6f)
  • 1969 – protest upheld second (Big Philou) against first (Nausori)
 
 
  Dual Winners
  • Ming Dynasty (1977/1980) Rising Fast (1954/1955) Whittier (1922/1925) Uncle Sam (1912/1914) Poseidon (1906/1907) Hymettus (1898/1901) Paris (1892/1894)
 
   Trainers
  • 7 Wins: Bart Cummings
  • 4 Wins: Lee Freedman, Tommy Smith
 
  Jockeys
  • 5 Wins: Scobie Breasley
  • 4 Wins: Damien Oliver

Caulfield Cup:

Archive

Year Horse Trainer Jockey No. Br. SP Wgt A/S Lead-Up Form Br. Range Br. Count Wgt Range Wgt Count A/S Range A/S Count
Year Horse Trainer Jockey No. Br. SP Wgt A/S Lead-Up Form Br. Range Br. Count Wgt Range Wgt Count A/S Range A/S Count
1861 ARCHER E.DE MESTRE J.CUTTS 5 9.7 5H 1 4 5.1 1 3C 19
1862 ARCHER E.DE MESTRE J.CUTTS 2f 10.2 6H 2 2 5.4 1 3F 3
1863 BANKER S.WALDOCK H.CHIFNEY 10 5.4 3C 3 5 6.1 2 3G 1
1864 LANTERN W.FILGATE S.DAVIS 15 6.3 3C 4 6 6.1 1 4G 12
1865 TORYBOY P.MILEY E.KAVANAGH 25 7 8G 5 9 6.1 5 4H 30
1866 THE BARB J.TAIT W.DAVIS 6f 6.11 3C 6 3 6.3 2 4M 5
1867 TIM WHIFFLER E.DE MESTRE J.DRISCOLL 5-2f 8.11 5H 7 4 6.4 1 5G 18
1868 GLENCOE J.TAIT C.STANLEY 10 9.1 4H 8 6 6.7 1 5H 22
1869 WARRIOR R.SEVIOR J.MORRISON 10 8.1 6G 9 4 6.8 1 5M 2
1870 NIMBLEFOOT W.LANG J.DAY 12 6.3 7G 10 5 6.9 2 6G 10
1871 THE PEARL J.TAIT J.CAVANAGH 100 7.3 5H 11 9 7.0 3 6H 16
1872 THE QUACK J.TAIT W.ENDERSON 5 7.1 6H 12 2 7.1 5 6M 4
1873 DON JUAN J.WILSON SNR W.WILSON 3f 6.12 4H 13 4 7.1 5 7G 6
1874 HARICOT S.HARDING P.PIGOTT 16 6.7 4G 14 4 7.1 2 7H 2
1875 WOLLOMAI S.MOON R.BATTY 16 7.8 6H 15 4 7.1 3 7M 2
1876 BRISEIS J.WILSON SNR P.ST ALBANS 7 6.4 3F 16 3 7.2 2 8G 1
1877 CHESTER E.DE MESTRE P.PIGOTT 5 6.12 3C 17 4 7.3 1
1878 CALAMIA E.DE MESTRE T.BROWN 10 8.2 5H 18 1 7.4 2
1879 DARRIWELL W.DAKIN SAM CRACKNELL 33 7.4 5H 19 3 7.5 2
1880 GRAND FLANEUR T.BROWN T.HALES 4 6.1 3C 1st AJC Derby-1st AJC Produce Stk-1st Victoria Derby 20 3 7.6 7
1881 ZULU T.LAMOND JAMES GOUGH 50 5.1 4H 2nd Rand 12f Hcp-3rd Rand 14f Hcp-Unp Essendon Stk 21 5 7.7 2
1882 THE ASSYRIAN J.SAVILLE C.HUTCHINS 33 7.13 5H Unp SA 10f Hcp-Unp Caulfield Cup-Unp Melbourne Stk 22 4 7.8 6
1883 MARTINI-HENRI M.FENNELLY J.WILLIAMSON 5f 7.5 3C 1st Victoria Derby 23 2 7.9 3
1884 MALUA I.FOULSHAM A.ROBERTSON 7 9.9 5H 2nd AJC Rand Plate-Unp Caulfield Cup-1st Melbourne Stk 24 3 8.0 3
1885 SHEET ANCHOR T.WILSON M.O'BRIEN 20 7.11 7H 2nd Melbourne Stk 25 1 8.1 1
1886 ARSENAL H.RAYNOR W.ENGLISH 20 7.5 4H First run back from a spell (311 days) 8.1 2
1887 DUNLOP J.NICHOLSON T.SANDERS 20 8.3 5H 3rd Caulfield Stk-3rd Caulfield Cup-2nd Melbourne Stk 8.1 1
1888 MENTOR W.HICKENBOTHAM M.O'BRIEN 7 8.3 4H 1st Caulfield Stk-2nd Melbourne Stk 8.1 1
1889 BRAVO T.WILSON J.ANWIN 8 8.7 6H 3rd (DH) Caulfield Stk-3rd Caulfield Cup 8.2 3
1890 CARBINE W.HICKENBOTHAM R.RAMAGE 4f 10.5 5H 1st AJC Spring Stk-1st Craven Plate-1st Melbourne Stk 8.3 3
1891 MALVOLIO J.REDFEARN G.REDFEARN 16 8.4 4H Unp Caulfield Stk-Unp Melbourne Stk 8.4 6
1892 GLENLOTH M.CARMODY G.ROBSON 50 7.13 5H Unp Caulfield Cup-1st Caul 8f Hcp-Unp Melbourne Stk 8.5 5
1893 TARCOOLA J.CRIPPS H.CRIPPS 40 8.4 7H Unp Flem 9f Hcp-Unp Toorak Hcp-Unp Caulfield Cup 8.7 2
1894 PATRON R.BRADFIELD H.DAWES 33 9.3 4H 2nd AJC Rand Plate-2nd Maribyrnong Cup-2nd Melbourne Stk 8.8 1
1895 AURARIA J.H.HILL J.STEVENSON 33 7.4 3F 1st SA Derby-3rd Victoria Derby 8.9 4
1896 NEWHAVEN W.HICKENBOTHAM H.GARDINER 4f 7.13 3C 1st Craven Plate-2nd Caulfield Gneas-1st Victoria Derby 9.0 1
1897 GAULUS W.FORRESTER S.CALLINAN 14 7.8 6H 1st Rhil 11f Hcp-Unp Caulfield Cup-3rd (DH) Hotham Hcp 9.1 2
1898 THE GRAFTER W.FORRESTER JOHN GOUGH 8 9.2 5G 1st Craven Plate-6th Caulfield Cup-2nd Melbourne Stk 9.1 1
1899 MERRIWEE J.WILSON JNR V.TURNER 7ef 7.6 3C 1st VRC 7f Hcp-3rd Memsie Stk-1st Victoria Derby 9.2 3
1900 CLEAN SWEEP J.SCOBIE A.RICHARDSON 20 7 3C Unp Toorak Hcp-1st Coongy Hcp-1st MV Cup 9.3 2
1901 REVENUE H.MUNRO F.DUNN 7-4f 7.1 5G First run back from a spell (360 days) 9.5 3
1902 THE VICTORY R.BRADFIELD R.LEWIS 25 8.12 4H 5th Eclipse Stk-2nd Maribyrnong Cup-2nd Melbourne Stk 9.7 2
1903 LORD CARDIGAN A.E.CORNWELL N.GODBY 5 6.8 3C 1st Sand 8f Hcp-3rd Maribyrnong Cup-2nd Melbourne Stk 9.8 1
1904 ACRASIA A.WILLIS T.CLAYTON 14 7.6 7M 2nd Sand 10f Hcp-2nd Coongy Hcp-2nd Caulfield Cup 9.9 1
1905 BLUE SPEC W.HICKENBOTHAM F.BULLOCK 10 8 6H Unp Coongy Hcp-3rd Sand 10f Hcp-1st MV Cup 10.0 1
1906 POSEIDON I.EARNSHAW T.CLAYTON 4 7.6 3C 1st Eclipse Stk-1st Caulfield Cup-1st Victoria Derby 10.2 1
1907 APOLOGUE I.EARNSHAW W.EVANS 3f 7.9 5H 1st Coongy Hcp-2nd Caulfield Cup-2nd Melbourne Stk 10.5 1
1908 LORD NOLAN E.MAYO J.FLYNN 16 6.1 3C 3rd Craven Plate-2nd AJC Rand Plate-3rd Victoria Derby 48.0 1
1909 PRINCE FOOTE F.MCGRATH W.MCLACHLAN 4ef 7.8 3C 1st AJC Derby-2nd Caulfield Gneas-1st Victoria Derby 49.0 2
1910 COMEDY KING J.LYNCH W.MCLACHLAN 10 7.11 4H 1st AJC Spring Stk-Unp Craven Plate-6th Melbourne Stk 49.5 1
1911 THE PARISIAN C.WHEELER R.CAMERON 5 8.9 6G 3rd VRC 10f Hcp-4th Caulfield Stk-3rd Melbourne Stk 50.0 3
1912 PIASTRE R.O'CONNOR A.SHANAHAN 7 7.9 4H 1st Rand 10f Hcp-2nd The Metropolitan-3rd Melbourne Stk 51.0 5
1913 POSINATUS J.CHAMBERS A.SHANAHAN 15 7.1 5G 2nd Craven Plate-Unp AJC Rand Plate-1st City Tatts Cup 51.5 2
1914 KINGSBURGH I.FOULSHAM G.MEDDICK 20 6.12 4H Unp The Metropolitan-2nd Rand 12f Hcp-3rd Rand 14f Hcp 52.0 4
1915 PATROBAS C.WHEELER R.LEWIS 8 7.6 3C 1st Caulfield Gneas-6th Caulfield Cup-1st Victoria Derby 52.5 2
1916 SASANOF M.HOBBS F.FOLEY 12 6.12 3G 4th Craven Plate-4th Eclipse Stk-3rd Caulfield Cup 53.0 4
1917 WESTCOURT J.BURTON W.MCLACHLAN 4 8.5 5H Unp Rhil 10f Hcp-2nd The Metropolitan-3rd Melbourne Stk 53.5 2
1918 NIGHT WATCH R.BRADFIELD W.DUNCAN 12 6.9 5G Unp MV 10f Hcp-1st Caul 9f Wltr-2nd Hotham Hcp 54.0 1
1919 ARILLERYMAN P.HEYWOOD R.LEWIS 10 7.6 3C 1st (DH) AJC Derby-1st Caulfield Gneas-2nd Victoria Derby 54.5 8
1920 POITREL H.ROBINSON K.BRACKEN 1 19 8 10 6H 2nd Craven Plate-1st AJC Rand Plate-3rd Melbourne Stk 55.0 1
1921 SISTER OLIVE J.WILLIAMS E.O'SULLIVAN 24 8 16 6.9 3F 3rd VRC 10f Hcp-4th Caulfield Gneas-4th Caulfield Cup 55.5 3
1922 KING INGODA J.SCOBIE A.WILSON 23 6 8 7.1 4H Unp Coongy Hcp-1st Hotham Hcp 56.0 4
1923 BITALLI J.SCOBIE A.WILSON 21 4 4f 7 5G First run back from a spell (101 days) 56.5 2
1924 BACKWOOD R.BRADFIELD P.BROWN 9 5 8 8.2 6H 8th Caulfield Cup-Unp MV Cup-3rd (DH) Hotham Hcp 57.0 1
1925 WINDBAG G.PRICE J.MUNRO 2 25 5 9.2 4H 1st Craven Plate-1st AJC Rand Plate-3rd Melbourne Stk 58.0 1
1926 SPEARFELT V.O'NEILL H.CAIRNS 4 1 10 9.3 5H 7th The Metropolitan-3rd AJC Rand Plate-4th Melbourne Stk 58.5 1
1927 TRIVALVE J.SCOBIE R.LEWIS 19 24 6 7.6 3C 1st AJC Derby-2nd Caulfield Gneas-1st Victoria Derby
1928 STATESMAN W.KELSO J.MUNRO 8 15 7-2 8 4H 1st Rand 11f Hcp-5th Cox Plate-3rd Melbourne Stk
1929 NIGHTMARCH A.MCAULAY R.REED 3 5 6 9.2 4H 1st AJC Rand Plate-1st Cox Plate-3rd Melbourne Stk
1930 PHAR LAP H.TELFORD J.PIKE 1 11 8-11f 9.12 4G 1st AJC Rand Plate-1st Cox Plate-1st Melbourne Stk
1931 WHITE NOSE E.HATWELL N.PERCIVAL 14 12 8 6.12 5H Unp SA 10f Hcp-3rd Morp 12f Hcp-1st Hotham Hcp
1932 PETER PAN F.MCGRATH W.DUNCAN 18 10 4f 7.6 3C 1st AJC Derby-4th Caulfield Cup-1st Melbourne Stk
1933 HALL MARK J.HOLT J.O'SULLIVAN 13 4 4 7.8 3C 1st AJC Derby-2nd Caulfield Gneas-1st Victoria Derby
1934 PETER PAN F.MCGRATH D.MUNRO 1 22 14 9.1 5H 2nd AJC Spring Stk-2nd Craven Plate-1st Melbourne Stk
1935 MARABOU L.ROBERTSON K.VOITRE 12 7 9-2f 7.11 4H 3rd Caulfield Stk-3rd Caulfield Cup-2nd Melbourne Stk
1936 WOTAN J.FRYER O.PHILLIPS 15 5 100 7.11 4H 2nd NZ 8.5f Hcp-1st NZ 8f Hcp-10th Cox Plate
1937 THE TRUMP S.REID A.REED 10 7 11-2ef 8.5 5G 1st Toorak Hcp-1st Caulfield Cup-1st Mackinnon Stk
1938 CATALOGUE A.W.MCDONALD F.SHEAN 5 16 25 8.4 8G 8th Coongy Hcp-6th Cox Plate-3rd Hotham Hcp
1939 RIVETTE H.BAMBER E.PRESTON 12 4 5f 7.9 6M 2nd Herbert Power-1st Caulfield Cup-3rd MV Cup
1940 OLD ROWLEY J.SCULLY A.KNOX 11 5 100 7.12 7G 2nd AJC Rand Plte-4th City Tatts Hcp-7th Hotham Hcp
1941 SKIPTON J.FRYER W.COOK 13 17 8 7.7 3C 1st MV Stakes-4th Caulfield Gneas-1st Victoria Derby
1942 COLONUS F.MANNING H.MCCLOUD 19 23 33 7.2 4H 1st Herbert Power-4th Caulfield Cup-12th MV Cup
1943 DARK FELT R.WEBSTER V.HARTNEY 5 9 7-2ef 8.4 6H 1st Caul 7f Hcp-1st MV 8f Hcp-1st Hotham Hcp
1944 SIRIUS E.FISHER D.MUNRO 4 4 3f 8.5 4H 1st Herbert Power-4th Cox Plate-1st Hotham Hcp
1945 RAINBIRD S.EVANS W.COOK 17 3 12 7.7 4M 3rd VRC 13f Hcp-2nd Caulfield Cup-5th MV Cup
1946 RUSSIA E.HUSH D.MUNRO 1 7 16 9 6H 3rd Colin Stephen Stk-4th AJC Kings Cup-6th Cox Plate
1947 HIRAJI J.MCCURLEY J.PURTELL 12 11 12 7.11 4G 3rd Toorak Hcp-2nd Caulfield Cup-2nd Hotham Hcp
1948 RIMFIRE S.BOYDEN R.NEVILLE 25 21 80 7.2 6G 1st MV 13f Hcp-8th VRC 13f Hcp-5th Hotham Hcp
1949 FOXZAMI D.LEWIS W.FELLOWS 5 12 16 8.8 4G 6th Caulfield Stk-7th Cox Plate-1st Hotham Hcp
1950 COMIC COURT J.M.CUMMINGS P.GLENNON 1 13 25 9.5 5H 1st Caulfield Stk-7th Caulfield Cup-1st Mackinnon Stk
1951 DELTA M.MCCARTEN N.SELLWOOD 1 8 10 9.5 5H 1st The Metropolitan-2nd Rand 16f WFA-1st Mackinnon Stk
1952 DALRAY C.MCCARTHY W.WILLIAMSON 1 1 5f 9.8 4H 1st The Metropolitan-3rd Rand Queens Cup-1st Mackinnon Stk
1953 WODALLA R.SINCLAIR J.PURTELL 9 5 14 8.4 4H 2nd Caulfield Cup-1st MV Cup-5th Mackinnon Stk
1954 RISING FAST I.TUCKER J.PURTELL 1 8 5-2f 9.5 5G 1st Caulfield Cup-1st Cox Plate-1st Mackinnon Stk
1955 TOPAROA T.J.SMITH N.SELLWOOD 11 19 6 7.8 7G 1st Rand 10f Hcp-2nd The Metropolitan-5th Hotham Hcp
1956 EVENING PEAL E.LAWSON G.PODMORE 12 10 15 8 4M 3rd Caulfield Stk-2nd Caulfield Cup-4th Mackinnon Stk
1957 STRAIGHT DRAW J.MITCHELL N.MCGROWDIE 9 8 13-2 8.5 5G 1st The Metropolitan-5th Cox Plate-6th Hotham Hcp
1958 BAYSTONE J.GREEN M.SCHUMACHER 7 8 10 8.9 6G 3rd Craven Plate-4th MV Cup-1st Hotham Hcp
1959 MACDOUGAL R.W.RODEN P.GLENNON 5 15 8 8.11 6G 7th W Fm 11f Hcp-1st The Metropolitan-2nd Hotham Hcp
1960 HI JINX T.KNOWLES W.A.SMITH 16 6 50 7.1 5M 5th NZ 10f Hcp-16th Caulfield Cup-2nd MV Cup
1961 LORD FURY F.LEWIS R.SELKRIG 17 11 20 7.8 4H 1st Colin Stephen Stk-2nd Caulfield Cup-6th Mackinnon Stk
1962 EVEN STEVENS A.MCGREGOR L.COLES 6 20 3f 8.5 5H 1st Caul 8f Wltr-1st Caulfield Cup-1st Werribee Cup
1963 GATUM GATUM H.G.HEAGNEY J.JOHNSON 22 18 25 7.12 5G 9th Toorak Hcp-2nd Caulfield Cup-4th MV Cup
1964 POLO PRINCE J.CARTER R.TAYLOR 12 3 12 8.3 6G 11th Herbert Power-4th MV Cup-4th Mackinnon Stk
1965 LIGHT FINGERS J.B.CUMMINGS R.HIGGINS 14 6 15 8.4 4M 2nd Turnbull Stk-3rd Caulfield Stk-3rd Mackinnon Stk
1966 GALILEE J.B.CUMMINGS J.J.MILLER 4 13 11-2f 8.13 4H 1st Toorak Hcp-1st Caulfield Cup-3rd Mackinnon Stk
1967 RED HANDED J.B.CUMMINGS R.HIGGINS 5 15 4ef 8.9 5G 2nd Toorak Hcp-2nd Caulfield Cup-4th Mackinnon Stk
1968 RAIN LOVER M.ROBINS J.JOHNSON 11 24 7 8.2 4H 3rd Caulfield Stk-8th Caulfield Cup-1st Mackinnon Stk
1969 RAIN LOVER M.ROBINS J.JOHNSON 2 5 8 9.7 5H 2nd Turnbull Stk-4th Caulfield Stk-4th Mackinnon Stk
1970 BAGHDAD NOTE R.HEASLEY E.DIDHAM 4 13 25 8.7 5G 2nd Herbert Power-3rd (DH) Caulfield Cup-5th Mackinnon Stk
1971 SILVER KNIGHT E.TEMPERTON R.B.MARSH 8 15 10 8.9 4H 8th Cox Plate-2nd Mackinnon Stk
1972 PIPING LANE G.HANLON J.LETTS 16 11 40 48 4H 4th VRC 2500m Hcp-3rd Caul 2000m Wltr-3rd MV Cup
1973 GALA SUPREME R.HUTCHINS F.REYS 15 24 9 49 4H 3rd Turnbull Stk-1st Herbert Power-2nd Caulfield Cup
1974 THINK BIG J.B.CUMMINGS H.WHITE 12 16 12 53 4H 7th Coongy Hcp-8th MV Cup-1st Hotham Hcp
1975 THINK BIG J.B.CUMMINGS H.WHITE 2 3 33 58.5 5H 3rd Caulfield Stk-10th Caulfield Cup-10th Mackinnon Stk
1976 VAN DER HUM L.ROBINSON R.J.SKELTON 6 23 9-2f 54.5 5G 1st Herbert Power-3rd Caulfield Cup-8th Cox Plate
1977 GOLD AND BLACK J.B.CUMMINGS J.DUGGAN 2 14 7-2f 57 5G 8th Caulfield Stk-5th Caulfield Cup-2nd Mackinnon Stk
1978 ARWON G.HANLON H.WHITE 12 20 5 50 5G 1st Herbert Power-2nd Caulfield Cup-5th Mackinnon Stk
1979 HYPERNO J.B.CUMMINGS H.WHITE 2 11 7 56 6G 5th Caulfield Stks-6th MV Cup-4th Mackinnon Stk
1980 BELDALE BALL C.S.HAYES J.LETTS 15 22 11 49.5 5H 2nd Herbert Power-4th MV Cup-2nd Hotham Hcp
1981 JUST A DASH T.J.SMITH P.COOK 7 9 15 53.5 4G 7th Herbert Power-6th Caulfield Cup-5th Hotham Hcp
1982 GURNER'S LANE G.MURPHY L.DITTMAN 4 22 8 56 4G 1st Caulfield Cup-7th Cox Plate-2nd Mackinnon Stk
1983 KIWI E.LUPTON J.CASSIDY 11 2 9 52 6G 3rd NZ 2000m Hcp-5th NZ 2200m Hcp-1st NZ 2100m Hcp
1984 BLACK KNIGHT G.HANLON P.COOK 17 11 10 50 5G 7th Moe Cup-2nd Geelong Cup-3rd Hotham Hcp
1985 WHAT A NUISANCE J.F.MEAGHER P.HYLAND 13 17 15 52.5 7G 6th Caulfield Stk-4th MV Cup-5th Mackinnon Stk
1986 AT TALAQ C.S.HAYES M.CLARKE 4 17 10 54.5 6H 4th Herbert Power-2nd Caulfield Cup-1st Mackinnon Stk
1987 KENSEI L.BRIDGE L.OLSEN 8 4 12 51.5 5G 6th George Main-2nd The Metropolitan-7th Mackinnon Stk
1988 EMPIRE ROSE L.LAXON T.ALLAN 11 20 5ef 53.5 6M 12th NZ 1600m Hcp-3rd NZ 2100m Hcp-1st Mackinnon Stk
1989 TAWRRIFIC D.L.FREEDMAN R.DYE 6 11 30 54 5H 17th Caulfield Cup-3rd MV Cup-9th Mackinnon Stk
1990 KINGSTON RULE J.B.CUMMINGS D.BEADMAN 8 1 7ef 53 5H 2nd Coongy Hcp-1st MV Cup-2nd Hotham Hcp
1991 LET'S ELOPE J.B.CUMMINGS S.KING 15 10 3f 51 4M 1st Turnbull Stk-1st Caulfield Cup-1st Mackinnon Stk
1992 SUBZERO D.L.FREEDMAN G.HALL 8 14 4 54.5 4H 6th Caulfield Stk-4th Caulfield Cup-5th Mackinnon Stk
1993 VINTAGE CROP D.WELD M.KINANE 6 5 14 55.5 7G 1st Ire Curragh Cup-2nd Ire Meld Stk-1st Ire St Leger
1994 JEUNE D.HAYES W.HARRIS 3 9 16 56.5 6H 2nd Caulfield Stk-13th Cox Plate-2nd Mackinnon Stk
1995 DORIEMUS D.L.FREEDMAN D.OLIVER 6 21 10 54.5 5G 8th Underwood Stk-2nd Turnbull Stk-1st Caulfield Cup
1996 SAINTLY J.B.CUMMINGS D.BEADMAN 5 3 8 55.5 4G 2nd Craven Plte-3rd The Metrop-1st Cox Plate
1997 MIGHT AND POWER J.DENHAM J.CASSIDY 3 2 7-2f 56 4G 2nd Shannon Qlty-8th Epsom Hcp-1st Caulfield Cup
1998 JEZABEEL B.JENKINS C.MUNCE 22 16 6f 51 6M 2nd Underwood Stk-6th Caulfield Stk-6th Caulfield Cup
1999 ROGAN JOSH J.B.CUMMINGS J.MARSHALL 17 21 5 50 7G 1st Herbert Power-4th Caulfield Cup-1st Mackinnon Stk
2000 BREW M.MORONEY K.MCEVOY 24 22 14 49 6G 1st VRC Bart Cummings-2nd MV Cup-1st Hotham Hcp
2001 ETHEREAL S.LAXON S.SEAMER 13 11 $10 52 4M 3rd NZ Matamata Cup-3rd Caulfield Stk-1st Caulfield Cup
2002 MEDIA PUZZLE D.WELD D.OLIVER 14 3 $6.50 52.5 6G 13th Ire 2400m Hcp-3rd Ire 3200m Hcp-1st Geelong Cup
2003 MAKYBE DIVA D.HALL G.BOSS 12 14 $8 51 5M 4th MV Stocks Stk-4th Turnbull Stk-4th Caulfield Cup
2004 MAKYBE DIVA D.L.FREEDMAN G.BOSS 5 7 $3.60f 55.5 6M 2nd Feehan Stk-7th Turnbull Stk-2nd Caulfield Cup
2005 MAKYBE DIVA D.L.FREEDMAN G.BOSS 1 14 $4.40f 58 7M 2nd Feehan Stk-1st Turnbull Stk-1st Cox Plate
2006 DELTA BLUES K.SUMII Y.IWATA 2 10 $18 56 6H 3rd Caulfield Cup
2007 EFFICIENT G.ROGERSON M.RODD 6 9 $17 54.5 4G 4th Feehan Stk-11th Turnbull Stk-9th Cox Plate
2008 VIEWED J.B.CUMMINGS B.SHINN 10 8 $41 53 5G 7th Underwood Stk-10th Caulfield Cup-11th Mackinnon Stk
2009 SHOCKING M.KAVANAGH C.BROWN 21 21 $10 51 4G 2nd Herbert Power-2nd Coongy Hcp-1st Hotham Hcp
2010 AMERICAIN A.DE ROYER DUPRE G.MOSSE 8 11 $13 54.5 6H 1st Dvle 3000m Carrousel-1st Dvle 3000m Kergolay-1st Geelong Cup
2011 DUNADEN M.DELZANGLES C.LEMAIRE 3 13 $8.50 54.5 6H 9th Dvle 3000m Kergolay-1st Geelong Cup
2012 GREEN MOON R.HICKMOTT B.PREBBLE 14 5 $20 54.5 6H 2nd Feehan Stk-1st Turnbull Stk-7th Cox Plate
2013 FIORENTE G.WATERHOUSE D.OLIVER 6 5 $7f 55 6H 1st Feehan Stk-4th Turnbull Stk-3rd Cox Plate
2014 PROTECTIONIST A.WOHLER R.MOORE 5 10 $8 56.5 5H 1st Germ 2400m Hansa Preis-1st Dvle 3000m Kergolay-4th Herbert Power
2015 PRINCE OF PENZANCE D.WEIR M.PAYNE 19 1 $101 53 6G 5th MV JRA Cup-8th Herbert Power-2nd MV Cup
2016 ALMANDIN R.HICKMOTT K.MCEVOY 17 17 $11 52 7G 5th MV 2040m Hcp-1st MRC H White Clssc-1st VRC Bart Cummings
2017 REKINDLING J.O'BRIEN C.BROWN 22 4 $15 51.5 4H 1st Ire Curragh Cup-2nd Ire St Leger Trial-4th GB St Leger
2018 CROSS COUNTER C.APPLEBY K.MCEVOY 23 19 $9 51 4G 1st GB 2414m RB105-1st GB Gordon Stk-2nd GB Voltigeur Stk
2019 VOW AND DECLARE DANNY O’BRIEN C.WILLIAMS 23 21 $11 52 4G 4th Turnbull Stk-2nd Caulfield Cup