Group One Records > Shane Dye

Shane Dye

RANK #5

All-Time Australian Group One Wins - Jockeys

AUSTRALIAN GROUP ONE WINS:

SNAPSHOT SUMMARY

   Wins
  • First G1: (age 20) September 27, 1986 – George Main Stakes over 1600m at Randwick – Ma Chiquita, trained by N.C. (Neville) Begg
  • 50th G1: November 9, 1996 – Cantala (Chrysler) Stakes over 1600m at Flemington – Miss Margaret, trained by P.C. (Peter) Hayes
   Season
  • G1 Champion Rider: 1996-1997, 1997-1998, 1998-1999, 1999-2000
  • G1 Co-Champion Rider: 1990-1991, 1991-1992
  • Best G1 Season: 1996-1997 (13 wins), 1997-1998 (13 wins)
   Trainer
  • Clarry Conners (16 wins)
  • Gai Waterhouse (12 wins)
  • Guy Walter (9 wins)
  • Bob Thomsen (8 wins)
   Horse
  • Tie the Knot (9 wins)
  • Encounter (6 wins)
  • Slight Chance (5 wins)
   Race
  • AJC Sires Produce, Champagne Stakes (6 wins)
  • Tancred Stakes (5 wins)
  • Chipping Norton Stakes, George Main Stakes, Golden Slipper (4 wins)
   Additional Notes
  • When Dye rode his first Group 1 winner in 1986, there were a total of 65 Group 1 races during season 1986-1987. When Dye retired in 2013, there were 72 Group 1 races conducted in Australia.

  • Dye also rode a total 12 winners of races that have been subsequently upgraded to Group One status – these include the Moir Stakes (3), Queen of the Turf (2) and Surround Stakes (2).

AUSTRALIAN GROUP ONE WINS:

ARCHIVE

No.YEARRACEHORSETRAINER
11986GEORGE MAINMA CHIQUITAN BEGG
21987DONCASTER HCPMAGIC FLUTEB MAYFIELD-SMITH
31988DONCASTER HCPLYGON ARMST J SMITH
41988GEORGE MAINGENNAKERG CHAPMAN
51989BLUE DIAMONDCOURTZAR MCDONALD
61989GOLDEN SLIPPERCOURTZAR MCDONALD
71989DOOMBEN 10,000POTREROG CHAPMAN
81989RUPERT CLARKEPOTREROG CHAPMAN
91989FLIGHT STKSA LITTLE KISST J SMITH
101989MELBOURNE CUPTAWRRIFICD L FREEDMAN
111990COOLMORE CLASSICHAPPY SAILINGH CLARK
121990GOLDEN SLIPPERCANNY LADR HORE-LACY
131990AJC SIRES PRODUCERHYTHMIC CHARMT J SMITH
141990BRISBANE CUPSHUZOHRAE SKELTON
151991GOLDEN SLIPPERTIERCEC CONNERS
161991TANCRED STKSDR GRACEG CHAPMAN
171991AJC SIRES PRODUCETIERCEC CONNERS
181991CHAMPAGNE STAKESTIERCEC CONNERS
191991SAJC OAKSLEE'S BIDV THOMPSON
201991QUEENSLAND DERBYDORSET DOWNST J SMITH
211991J J ATKINSZINDERSR THOMSEN
221991UNDERWOOD STAKESDR GRACEG CHAPMAN
231992GOLDEN SLIPPERBURSTC CONNERS
241992AJC SIRES PRODUCEBURSTC CONNERS
251992CHAMPAGNE STAKESBURSTC CONNERS
261992QTC SIRES PRODUCESLIGHT CHANCER THOMSEN
271992J J ATKINSSLIGHT CHANCER THOMSEN
281992MACKINNON STKSVEANDERCROSSJ WHEELER
291992VRC OAKSSLIGHT CHANCER THOMSEN
301993STORM QUEENSLIGHT CHANCER THOMSEN
311993THE GALAXYSUBLIMATEB MCLACHLAN
321993CHAMPAGNE STAKESMARCH HAREJ MORISH
331993QUEENSLAND OAKSSLIGHT CHANCER THOMSEN
341993QUEENSLAND DERBYAIR SEATTLEC CONNERS
351993THOUSAND GUINEASARBOREAC CONNERS
361993VRC OAKSARBOREAC CONNERS
371994ROSEHILL GUINEASSTAR OF MAPLED HAYES
381994GEORGE RYDERTELESTOG BEGG
391995TANCRED STKSSTONY BAYG WATERHOUSE
401995CHAMPAGNE STAKESISOLDAG ROGERSON
411995DOOMBEN CUPDANEWINR THOMSEN
421995SPRING CHAMPIONNOTHIN' LEICA DANEG WATERHOUSE
431995COX PLATEOCTAGONALJ HAWKES
441995VICTORIA DERBYNOTHIN' LEICA DANEG WATERHOUSE
451996RAWSON (RANVET) STKSELECTRONICG WATERHOUSE
461996AJC SIRES PRODUCEMERLENED L FREEDMAN
471996QUEEN ELIZABETHDORIEMUSD L FREEDMAN
481996SPRING CHAMPIONMAGIC OF SYDNEYG WATERHOUSE
491996FLIGHT STKSASSERTIVE LASS (DH)G WATERHOUSE
501996CANTALA STAKESMISS MARGARETPETER HAYES
511997CHIPPING NORTONOCTAGONALJ HAWKES
521997COOLMORE CLASSICASSERTIVE LASSG WATERHOUSE
531997NEWMARKET HCPRUFFLESM LEES
541997AUSTRALIAN CUPOCTAGONALJ HAWKES
551997TANCRED STKSOCTAGONALJ HAWKES
561997AJC DERBYEBONY GROSVEG ROGERSON
571997AJC SIRES PRODUCEENCOUNTERC CONNERS
581997CHAMPAGNE STAKESENCOUNTERC CONNERS
591997DOOMBEN 10,000ACCOMPLICEJ HAWKES
601997ADELAIDE CUPCRONUSR JAMES
611997GEORGE MAINENCOUNTERC CONNERS
621997CAULFIELD GUINEASENCOUNTERC CONNERS
631997MACKINNON STKSEBONY GROSVEG ROGERSON
641998WILLIAM REID STKSSTELLA CADENTEJ MORISH
651998FUTURITY STAKESENCOUNTERC CONNERS
661998CHIPPING NORTONENCOUNTERC CONNERS
671998RAWSON (RANVET) STKSGOLD GURUL MACDONALD
681998ROSEHILL GUINEASTIE THE KNOTG WALTER
691998SYDNEY CUPTIE THE KNOTG WALTER
701998SAJC OAKSZACHELINEG WATERHOUSE
711998ADELAIDE CUPTHE HINDPETER HAYES
721998QUEENSLAND OAKSZACHELINEG WATERHOUSE
731998BRISBANE CUPPRAISE INDEEDN MCBURNEY
741998UNDERWOOD STAKESTIE THE KNOTG WALTER
751998CAULFIELD GUINEASKENWOOD MELODYF W MITCHELL
761999WILLIAM REID STKSGRAND ARCHWAYG ROGERSON
771999ORR STAKESGRAND ARCHWAYG ROGERSON
781999CHIPPING NORTONTIE THE KNOTG WALTER
791999TANCRED STKSTIE THE KNOTG WALTER
801999AJC OAKSGRAND ARCHWAYG ROGERSON
811999SYDNEY CUPTIE THE KNOTG WALTER
821999GEORGE MAINSHOGUN LODGER THOMSEN
832000AUSTRALIAN GUINEASPINSC CONNERS
842000CHIPPING NORTONTIE THE KNOTG WALTER
852000RAWSON (RANVET) STKSTIE THE KNOTG WALTER
862000TANCRED STKSTIE THE KNOTG WALTER
872000AJC SIRES PRODUCEASSERTIVE LADG WATERHOUSE
882000AJC OAKSCOCO COBANNAG WATERHOUSE
892000CHAMPAGNE STAKESASSERTIVE LADG WATERHOUSE