Sir Rupert Clarke Stakes

Sir Rupert Clarke Stakes

Form Focus' Snapshot History and Archive

Group One Records > Sir Rupert Clarke Stakes

1995 Sir Rupert Clarke (Invitation) Stakes winner: OUR MAIZCAY
Trainer: Grant Searle
Jockey: Brian York

Sir Rupert Clarke Stakes:

Snapshot History

  Race
  • With a total prizemoney of 1,600 pounds, the first edition of the Sir Rupert Clarke Stakes was known as the Invitation Stakes and conducted by the Melbourne Racing Club at Caulfield racecourse on Thursday, September 27, 1951. The distance was seven furlongs, the race conducted under Handicap conditions.

  • The leading jockeys of Australia were invited to ride in this newly created race, Eric Treffone scoring for Western Australia on Jovial Lad. The race continued under these special conditions until 1975 when the Club elected to abandon the Jockey “invitation” concept and re-named it the Marlboro Cup.

  • A variety of sponsor-related name alterations then occurred between 1989 and 2005 until the Club eventually settled on the Sir Rupert Clarke Stakes. The race was staged from 1951 to 1993 on the Show Day Public Holiday (Thursday), having been conducted variously on a Sunday or a Saturday since 1994.

  • Assigned Group 1 status in the 1979 Group Race Classifications, prizemoney has ballooned from $100,000 in 1980 to $500,000 in 2020.

 
 
   Milestones
  • 1959 – Oldest Winner: St Joel (10yo) scores a record third win in the race

  • 1966 – Shortest Priced Winner: Maritana (4/5f)

  • 1971 – Highest Winning Weight: Tauto (9.11 or 62kg)

  • 1978 – Manikato becomes the first 3yo to score

  • 1979 – Longest Priced Winner: Private Talk (66/1)

  • 2018 – Jungle Cat becomes the first horse to score returning from a spell (175 days)

 

   Trainers
  • 4 Wins: Lee Freedman

  • 3 Wins: Bart Cummings, Tony Lopes

 

  Jockeys
  • 6 Wins: Damien Oliver

  • 5 Wins: Craig Williams

  • 3 Wins: Mick Goreham, Roy Higgins

Sir Rupert Clarke Stakes:

Archive

Year Winner Trainer Jockey No. Br. SP Wgt A/S Lead-Up Form
Year Winner Trainer Jockey No. Br. SP Wgt A/S Lead-Up Form
1951 JOVIAL LAD A.ARMANASCO E.TREFFONE 12 11 20 7.10 4H 6th Flem 6f Hcp-12th Caul 6f Hcp-9th VRC 10f Hwgt
1952 FETLAR J.JAMES W.WILLIAMSON 8 4 13-2 8.4 6G 2nd MV 6f Hwgt
1953 ST JOEL A.LOPES G.HUGHES 4 11 12 8.9 4G 9th MV 8f Hcp-3rd Caul 6f Hcp-12th MV 8f Hcp
1954 RIO JANEIRO T.WOODCOCK J.PURTELL 1 6 9 9.8 6H 19th Caul 6f Hcp-1st (DH) VRC 6f Hcp-6th Feehan Stk
1955 MATRICE T.LEWIS P.GLENNON 3 1 9-2ef 8.11 4H 5th Feehan Stk
1956 ST JOEL A.LOPES J.PURTELL 1 6 7 9.0 7G 5th Liston Stk-5th Memsie Stk-3rd Feehan Stk
1957 LUIRE A.LOPES F.TREEN 10 11 20 8.0 4M 2nd Cran 6f Hcp-1st Cran 6f Hcp-3rd MV 6f Hwgt
1958 GAY SABA H.WOLTERS A.BURTON 1 1 12 9.1 4G 6th Liston Stk-3rd Caul 8f Wltr-9th Caul 8f Hcp
1959 ST JOEL A.SMERDON R.SELKRIG 8 2 20 8.11 10G 2nd MV 6f Wltr-3rd Caul 6f Hcp
1960 MY PEAK B.COURTNEY G.LANE 1 11 7-2 9.2 4G 1st Caul 6f Hcp-1st Liston Stk-4th VRC 6f Hcp
1961 ANONYME JIM PENGILLY W.PYERS 1 16 11-4f 9.7 5G 1st Liston Stk-2nd Memsie Stk-1st Caul 8f Hcp
1962 ANONYME JIM PENGILLY A.BURTON 2 2 11-4f 9.5 6G 5th Liston Stk-8th Memsie Stk-1st (DH) Caul 8f Hcp
1963 SAMSON R.CHAPMAN A.LISTER 1 5 13-2 9.5 6G 2nd Caul 6f Hcp-4th VRC 6f Hcp
1964 RIPA B.CONAGHAN R.HIGGINS 4 12 7-2 8.12 4M 1st E Fm 6f Hcp-2nd Caul 6f Hcp-2nd Feehan Hcp
1965 NICOPOLIS D.JUDD R.HIGGINS 1 2 9-4 9.5 6G 3rd MV 6f Wltr-2nd Craiglee Stk
1966 MARITANA G.MURPHY R.HIGGINS 1 2 4-5f 9.8 4H 1st Caul 6f Hcp
1967 SNUB K.HILTON J.JOHNSON 3 13 3f 9.2 4H 1st Caul 6f Hcp-3rd VRC 6f Hcp
1968 JOKING J.B.CUMMINGS R.CHERRY 4 1 5-2f 8.12 4H 1st VRC 6f Hcp
1969 HERALDING J.KIRKPATRICK F.REYS 10 2 40 7.11 5M 7th Caul 6f Hcp-2nd Sand 7f Mares Hcp-14th MV 8f Mares Hcp
1970 TAUTO R.AGNEW R.MALLYON 3 13 6 9.1 5G 1st Caul 6f Hcp
1971 TAUTO R.AGNEW M.GOREHAM 1 10 4 9.11 6G 17th Doomben Cup-1st Liston Stk-2nd Craiglee Stk
1972 PROUD TOFF C.WILSON M.BAKER 5 5 8 53 5H 4th Caul 1000m Hcp-10th Liston Stk-1st Kyne 1100m Hcp
1973 MILLEFLEURS D.JUDD H.WHITE 9 4 6 53 4M 7th Caul 1200m Hcp-4th VRC 1200m Hcp-5th Caul 1400m Mares Hcp
1974 PTERY'S SON J.SKASE A.DENHAM 11 1 7 50.5 6H 4th Wbee 1500m Hcp-6th Liston Stk-3rd Bobbie lewis
1975 CAP D'ANTIBES J.B.CUMMINGS E.DIDHAM 4 6 9-2 55.5 4M 2nd Bobbie Lewis
1976 PRIVATE TALK E.K.MCMAHON A.WILLIAMS 8 2 10 51.5 4G 2nd MV 1200m Hcp-2nd Sand 1200m Hcp-1st Caul 1200m Hcp
1977 RAFFINDALE D.WHITNEY J.LETTS 6 17 15 55.5 6H 2nd SA Spring Stk-1st V Pk 1600m Cup
1978 MANIKATO R.E.HOYSTED J.STOCKER 15 6 3f 50 3G 1st VRC Ascot Vale Stk
1979 PRIVATE TALK E.K.MCMAHON G.BAMFORD 14 1 66 51 7G 4th Liston Stk-2nd Caul 1200m Hcp-6th Sand 1200m Hcp
1980 TORBEK W.WALTERS M.CAMPBELL 12 12 12 52.5 5G 1st Bdgo 1200m Hcp-1st Caul 1200m Hcp-1st Caul 1000m Hcp
1981 SOLDIER OF FORTUNE C.S.HAYES B.THOMSON 6 14 10 52.5 4G 15th VRC Aurie's Star-1st Bobbie Lewis
1982 MAGARI R.MCDONALD R.HEFFERNAN 11 7 4 50.5 4H 1st Caul 1200m Hcp-1st Bobbie Lewis
1983 RANGER'S SON J.F.MEAGHER M.GOREHAM 10 1 25 51 8G 4th VRC Aurie's Star-3rd Bobbie Lewis-3rd Morn Ansett Stk
1984 KING PHOENIX T.HOWE M.GOREHAM 11 14 8 52 4G 1st Sand 1200m Hcp-3rd MV 1200m Hcp
1985 TRICHELLE C.S.HAYES R.MALLYON 8 16 8 52 4M 1st Morp 1200m Hcp-1st SA Spring Stk
1986 CANNY LASS R.HORE-LACY G.HALL 6 14 7-2f 54.5 4M 1st VRC 1000m Hcp-3rd Manikato Stk-1st VRC Let's Elope Stk
1987 WESTERN PAGO W.MITCHELL J.SCORSE 5 5 3f 55.5 5G 1st WA Farnley Stk-1st WA Blmt 1400m Qlty
1988 RANCHO RULER G.MARCONI H.WHITE 1 16 5-2f 57 4H 1st Manikato Stk-1st Memsie Stk-2nd Craiglee Stk
1989 POTRERO G.CHAPMAN R.DYE 5 10 10 54 5G 6th Manikato Stk-4th Memsie Stk-10th Craiglee Stk
1990 SUBMARINER J.B.CUMMINGS D.OLIVER 18 4 8 49 4H 6th Caul 1200m Hcp
1991 ST. JUDE B.MCLACHLAN B.YORK 1 4 9-2f 57 4H 4th Bobbie Lewis
1992 MANNERISM D.L.FREEDMAN D.OLIVER 1 11 11-4f 56 5M 1st Let's Elope Stk
1993 BLACK ROUGE A.WILLIAMS N.WILSON 13 8 16 52.5 5G 8th MV 1200m Hcp-4th Manikato Stk-4th Memsie Stk
1994 POETIC KING D.L.FREEDMAN D.OLIVER 3 2 2f 55.5 4G 1st Bletchingly Stks-3rd Bobbie Lewis
1995 OUR MAIZCAY G.SEARLE B.YORK 6 2 1-1f 52.5 3C 1st Up & Coming Stk-1st Roman Consul-1st Ascot Vale Stk
1996 ENCOSTA DE LAGO D.L.FREEDMAN S.KING 17 18 4 50 3C 5th MV McKenzie Stks-1st Ascot Vale Stk
1997 CUT UP ROUGH PETER HAYES S.KING 3 15 12 57 7G 3rd Manikato Stks-3rd Bobbie Lewis
1998 LORD LUSKIN L.CORSTENS S.BASTER 19 8 33 51 6G 3rd VRC Winter Final-4th Sand 1000m Hcp-13th Bobbie Lewis
1999 TESTA ROSSA D.LAWSON D.OLIVER 17 12 5 54.5 3C 1st San Domenico-1st Up & Coming Stk-2nd Ascot Vale Stk
2000 TESTA ROSSA D.LAWSON B.PREBBLE 1 9 7-2f 58.5 4H 1st McEwen Trpy
2001 MR. MURPHY D.L.FREEDMAN D.OLIVER 5 13 $11 54.5 4H 9th Caul 1200m Hcp
2002 PERNOD M.MORONEY K.MCEVOY 13 15 $12 53.5 5M 1st Cockram Stk
2003 EXCEED AND EXCEL T.MARTIN C.BROWN 7 5 $7 52.5 3C 6th San Domenico-1st Up & Coming Stk-1st Roman Consul
2004 REGAL ROLLER C.MCDONALD M.FLAHERTY 3 11 $4.60 55.5 5G 4th Bletchingly Stk-1st Liston Stk-1st Memsie Stk
2005 BARELY A MOMENT D.HAYES C.WILLIAMS 9 8 $8 52 4H 8th MV 1200m 1MW-LY-2nd Memsie Stk
2006 REWAAYA D.HAYES C.WILLIAMS 12 1 $3.70 51 4M 14th Cockram Stk-1st Let's Elope Stk
2007 BON HOFFA MS W.KELLY V.DURIC 9 3 $3.80f 53 5H 1st Caul 1200m Hcp-1st Bobbie Lewis
2008 ORANGE COUNTY B.MAYFIELD-SMITH D.OLIVER 7 15 $9 54 6G 4th McEwen Stk-3rd Bobbie Lewis
2009 TURFFONTEIN A.CUMMINGS G.BOSS 7 11 $15 55.5 5H 7th Premiere Stk-5th Bobbie Lewis
2010 RESPONSE M.ELLERTON & S.ZAHRA C.WILLIAMS 12 5 $4.80 53.5 4M 2nd Cockram Stk-2nd Let's Elope Stk
2011 TOORAK TOFF R.HORE-LACY C.WILLIAMS 4 7 $12 56.5 4H 5th Bobbie Lewis
2012 MOMENT OF CHANGE P.MOODY L.NOLEN 9 15 $4.40f 52.5 4G 1st Show County-3rd Tramway Qlty
2013 REBEL DANE G.PORTELLI G.BOSS 8 14 $5.50f 55.5 4H 1st Show County-4th Bobbie Lewis
2014 TRUST IN A GUST D.WEIR D.LANE 13 9 $6f 52 4H 1st MV 1200m BM90-2nd MV Chand MacLeod-1st Caul 1400m Hcp
2015 STRATUM STAR D.WEIR C.WILLIAMS 11 15 $9 54.5 4H 7th MRC Regal Roller-3rd Memsie Stk
2016 BON AURUM C.MAHER K.MCEVOY 11 5 $4.40 52 4H 3rd Caul 1200m BM78-1st VRC Tontonan Stk
2017 SANTA ANA LANE A.FREEDMAN D.YENDALL 9 6 $26 52 5G 3rd MRC Regal Roller-4th MV Chand MacLeod
2018 JUNGLE CAT C.APPLEBY J.DOYLE 1 5 $13 58 7H First run since 1st Dbai Alquoz Sprint (175 days)
2019 BEGOOD TOYA MOTHER D.BOWMAN D.BATES 14 3 $3.10f 52 5G 1st MRC Regal Roller-6th Memsie Stk